Uroda

Jakie błędy w pielęgnacji włosów powodują ich wypadanie?

Każdy człowiek dziennie traci około stu włosów. Nie ma powodów do niepokoju – to normalne. Jednak czasem ta liczba wzrasta. Wtedy warto po pierwsze przyjrzeć się własnym nawykom pielęgnacyjnym i stosowanym produktom do codziennego dbania o kondycję fryzury, a po drugie wybrać się do lekarza na badania krwi. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów w pielęgnacji włosów!

Niewłaściwa kolejność używania produktów do pielęgnacji włosów

Zwykle używa się najpierw szamponu, a potem odżywki. Schody zaczynają się, gdy w rutynie pojawia się więcej produktów. Właściwa kolejność pielęgnacji włosów to w najprostszym skrócie:

  • Peeling do skóry głowy/booster/olej do olejowania
  • Szampon
  • Odżywka/maska
  • Spray/mgiełka/wcierka
  • Olejek/serum

Oczywiście nie każdy z tych kosmetyków musi pojawić się za każdym razem w rutynie, ale warto używać ich wszystkich. Nie rezygnuj nigdy z odżywki po myciu włosów i serum na końcówki – to podstawa pielęgnacji. Zwracaj uwagę na kolejność stosowania produktów i czytaj etykiety producenta.

Zaniedbane podstawowe zasady prawidłowej pielęgnacji

Zbyt częste i zbyt rzadkie mycie włosów może powodować ich nadmierną utratę. Myj włosy tak często, jak tego wymagają. Nie ma potrzeby przedłużać czasu do kolejnego mycia – włosy nie tylko będą wyglądać nieświeżo, ale też może to nasilać ich wypadanie, ponieważ gromadzący się łój zatyka ujścia mieszków włosowych. Raz w tygodniu użyj szamponu mocno oczyszczającego, do codziennego mycia głowy stosuj natomiast szampony delikatnie oczyszczające.

Używanie zbyt wysokiej temperatury podczas mycia i suszenia

Włosy i skóra głowy nie lubią wysokich temperatur. Gorąca woda i powietrze aktywują wzmożoną produkcję gruczołów łojowych, co powoduje problemy skórne i wpływa na nadmierne wypadanie włosów. Natomiast urządzenia stylizacyjne mogą powodować kruszenie i łamanie się włókien, przez co fryzura traci objętość.

Zbyt ciasny koczek na głowie

Jeśli Twoje włosy nadmiernie wypadają, jedną z przyczyn może być niewłaściwa fryzura. Ciasne koczki, zaczesane wysoko do góry lub do tyłu, wybierane jako codzienna fryzura mogą wzmagać utratę włosów i prowadzić do łysienia trakcyjnego! Od czasu do czasu nie są czymś złym, ale jeśli ciasno zaczesujesz włosy na co dzień, jak najszybciej z tego zrezygnuj i wybierz luźniejsze upięcie. Używaj frotek scrunchie lub gumek-sprężynki, które nie ciągną włosów.

Nieprawidłowe rozczesywanie włosów

Twoje włosy plączą się i tracisz je w nadmiarze przy codziennym rozczesywaniu? W konsekwencji możesz podświadomie rzadziej sięgać po szczotkę i grzebień. Tymczasem zamiast unikania szczotki. lepiej zamienić ją na akcesorium, które rozczesuje włosy delikatnie i bez ciągnięcia. Rezerwuar jest bardzo szeroki – od szczotek z końskiego włosia po nowoczesne szczotki z igiełkami. Wypróbuj też metodę rozczesywania mokrych włosów z nałożoną odżywką. Po spłukaniu i wysuszeniu pasma rozczesują się bardzo łatwo. Warto również sięgnąć po produkty do pielęgnacji włosów ułatwiające ich rozplątywanie, takie jak spraye czy odżywki bez spłukiwania.

Jeśli tracisz włosy w nadmiarze, koniecznie wybierz się do lekarza. Specjalista zleci pakiet badań z krwi (m.in. wskazujący niedobór minerałów i witamin i sprawdzający funkcjonowanie tarczycy) oraz zaproponuje możliwości działania zapobiegające łysieniu – od leków, przez kosmetyki drogeryjne, po profesjonalne kuracje dermatologiczne.

 

Artykuł sponsorowany

Możesz również polubić…

0 komentarzy

  1. mirra says:

    ja kiedyś źle stosowałam odżywkę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *